Sık Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

21 Mart 2022

Arama Motoru Optimizasyonu, siteye verdiğiniz emeğin karşılığını almanızı sağlar. Önceki yazımda da SEO Nedir sorusunu cevapladım ve SEO işlemleri hakkında bilgi verdim. SEO işlemlerini yaparken çoğu zaman hata yapmanız kaçınılmazdır. Bunun nedeni teknik bilgi eksikliği ya da size göre doğru görünen bir ayarın ya da durumun aslında olmamasıdır.

Yapılan Hatalar Nelerdir?

Hataları temel olarak 5 başlık altında anlatmaya çalışacağım.

Anahtar kelime seçimindeki yanlışlıklar

Anahtar kelimeler site ile ilgili olmalıdır. Hedef kelime ne ise sitenin büyük çoğunluğunda o kelimeye ağırlık verilmelidir. Amacınız hangi kelime ise o kelime üzerinden backlink çalışmaları yapılmalı ve yükseliş sağlanmalıdır. Yine de sitede aynı kelimelerin yersiz ve alakasız şekilde eklenmesi spam olarak görülebilir. Ancak eksik anahtar kelime kullanımı sitenizin aramalarda çıkmamasına veya daha az çıkmasına neden olur. Ayrıca anahtar kelime sayısının fazla olması doğru bir seçim değildir. Anahtar kelime sayısı az ve öz olmalıdır.

Javascript menülerin kullanılması

Javascript menüler veya tamamen javascript içerikler google aramalarında okunmazlar. Site haritalarına doğrudan link olarak eklenmesi hatayı bir nebze giderse de yine de faydalı olmayacaktır.

Yanlış site başlığı seçimi

En sık yapılan hata site başlığının yanlış seçilmesi ya da doğrudan önemsenmemesidir. Ayrıca <title></title> arasında yer alan başlığın boş bırakılması da SEO açısından kötüdür. Arama sonuçlarında doğrudan veya dolaylı yoldan çıkmak için bu etiket doldurulmalıdır.

Spam backlink

Aşırı backlink almak zararlıdır. Yalnız sitedeki içerikle ya da sitenin konseptiyle uyumlu sitelerden backlink almak etki gösterir. Yeni siteler hızlı büyüyeceğini düşünerek doğrudan backlink almaktan kaçınmalıdır. Başlangıçta özgün ve SEO uyumlu içeriklerle üst sıralara yerleşmelidir. Aşırı backlink almak spam olarak algılanır ve bir süre sonra sitenizin SandBox’a girmesine neden olur.

İçeriğin güncel olmaması

Siteye özgün yazılar yazmak ve bırakmak sitenin bir süre sonra düşmesine neden olacaktır. Google ve diğer bütün arama motorları kullanıcılara güncel içerikler sunmayı sever. Sitenizi güncel tutmak ve belirli aralıklarla özgün yazılar eklemek, elde ettiğiniz sırayı korumanızı, yükselmenizi sağlar.

Posted in SEO
Write a comment